Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
15
Hwy MPG:
20 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Sterling Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black |
| Odometer: | 18,831 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 5.3L V-8 cyl |
| VIN: | 2GCUDGED7R1194764 |
| Stock #: | R21552 |
Included Packages
| Z71 Off-Road and Protection Package |
|---|
|
| Z71 Off-Road Package |
|
| Tires: 275/60R20SL AT BW |
|
| Chevy Safety Assist |
|
| LTZ Convenience Package |
|
| Front Bucket Seats |
|
| Safety Package |
| 120-Volt Interior Power Outlet |
|
| Engine: 5.3L EcoTec3 V8 |
|
| OnStar and Chevrolet Connected Services Capable |
|
| Radio: Chevrolet Infotainment 3 Premium System |
|
| LTZ Plus Package |
|
| Trailering Package |
|
| Preferred Equipment Group 1LZ |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | chrome |
|---|---|
| Bumpers | chrome |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
| Right rear passenger | conventional |
|---|---|
| Skid plates | |
| Rear step bumper | |
| Trailer sway control | |
| Bedliner | |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Fuel economy combined | 17mpg |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 24.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Rear locking differential |
| Fuel economy highway | 20mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 15mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,655mm (65.2") |
|---|---|
| Rear legroom | 1,102mm (43.4") |
| Exterior body width | 2,063mm (81.2") |
| Exterior length | 5,890mm (231.9") |
| Wheelbase | 3,744mm (147.4") |
| Rear hiproom | 1,530mm (60.2") |
| Exterior height | 1,918mm (75.5") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,019mm (40.1") |
| Front shoulder room | 1,677mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,554mm (61.2") |
| Front legroom | 1,131mm (44.5") |
| Front headroom | 1,093mm (43.0") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Tachometer | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Oil pressure gauge |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
|---|---|
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Compass | |
| Rain sensing wipers | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | UltraSonic front and rear |
| Blind spot | Trailer Side Blind Zone Alert warning |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Primary LCD size | 13.4" |
| Speaker type | Bose |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 Premium |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Braking mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Alert with Cross Traffic Assist mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | HD Surround Vision yes |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 205mm (8.1") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.rustydrewingtoyota.com/used/Chevrolet/2024-Chevrolet-Silverado-1500-34093e5aac184d25f8c641877e65b599.htm
Location
2105 Christy Dr
Jefferson City, MO 65101
- Contact: 573-531-2554
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed
