Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
|
| Exterior Color: | Amazon Blue |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 51,107 miles miles |
| Transmission: | 6-Speed Automatic |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V6 24V VVT |
| VIN: | 3C6FRVJG6ME500922 |
| Stock #: | BU3090 |
Included Packages
| Delivery Package 2 |
|---|
|
| Wheels: 16" x 6.0" Steel |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Trailer sway control | |
|---|---|
| Rear cargo | split swing-out |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Bodyside moldings |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Torque | 260 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Fuel tank capacity | 24.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Limited slip differential | brake actuated |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.6L |
| Horsepower | 280hp @ 6,400RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Rear anti-roll bar | |
|---|---|
| Wheel size | 16" |
| Front anti-roll bar | |
| Single rear wheels | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 83.0mm (3.78" x 3.27") |
|---|---|
| Curb weight | 2,277kg (5,020lbs) |
| Exterior body width | 2,040mm (80.3") |
| Exterior length | 6,365mm (250.6") |
| Wheelbase | 4,039mm (159.0") |
| GVWR | 4,241kg (9,350lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Exterior height | 2,604mm (102.5") |
| Compression ratio | 10.20 to 1 |
| Turning radius | 7.1m (23.4') |
|---|---|
| Towing capacity | 2,908kg (6,410lbs) |
| Front shoulder room | 1,900mm (74.8") |
| Front hiproom | 1,674mm (65.9") |
| Front legroom | 986mm (38.8") |
| Front headroom | 1,092mm (43.0") |
| Payload | 1,964kg (4,330lbs) |
| Engine torque | 260 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Interior rear cargo volume | 13,111 L (463 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 280hp @ 6,400RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
|---|---|
| Tachometer | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Low tire pressure warning | |
| Trip computer | |
| Appearance | analog |
Entertainment Features
| Primary LCD size | 5.0" |
|---|---|
| Speakers | 4 |
| 1st row LCD monitors | 1 |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Overhead airbag | |
| 4 wheel disc brakes |
| Dual front impact airbags | |
|---|---|
| Electronic stability | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Brake assist |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry |
| Power windows | |
|---|---|
| 1-touch down | |
| Telescoping steering wheel | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 20 deg |
|---|---|
| Departure angle | 30 deg |
| Ramp breakover angle | 18 deg |
| Ground clearance (min) | 196mm (7.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiabmw.com/used/Ram/2021-Ram-ProMaster-3500-476bba24ac184d25d9a4c7ed0fc51473.htm
Location
1900 I-70 Drive Southwest
Columbia, MO 65203
- Contact: 573-446-2691
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed
