Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
82.0
Hwy MPG:
79.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Twilight Blue |
|---|---|
| Interior Color: | Neva Gray/Sable Brown |
| Odometer: | 18,977 miles miles |
| MPGe: | 81.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 155,000 miles |
|---|---|
| Transmission: | 1-Speed Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| VIN: | 4JGGM1CB1PA016830 |
| Stock #: | MU8359 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 564 lb.-ft. @ RPM |
|---|---|
| Transmission | 1 speed automatic |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge rate (kW) | 170.0 |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Hybrid traction battery DC charging connector type | SAE CCS |
| Engine location | front and rear |
| Standard fuel economy fuel type | electric |
| Horsepower | 288hp @ RPM |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge time (minutes) | 32 |
| Recommended fuel | Electric |
| Powertrain number of motors | 2 |
| Hybrid electric powertrain type | BEV (battery electric vehicle) |
|---|---|
| Fuel economy combined | 81mpge |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 240VAC | 10.8 |
| Hybrid traction battery voltage | 400 |
| Hybrid traction battery all electric range | 253 miles |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 79mpg |
| Fuel economy city | 82mpg |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 9.6 |
| Drive type | 4MATIC |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 89 |
| Fuel economy combined (kWh) | 42 kWh/100m |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum rear cargo volume | 1,557 L (55 cu.ft.) |
|---|---|
| Rear legroom | 1,031mm (40.6") |
| Curb weight | 2,556kg (5,635lbs) |
| Exterior body width | 1,941mm (76.4") |
| Exterior length | 4,864mm (191.5") |
| Wheelbase | 3,030mm (119.3") |
| Exterior height | 1,684mm (66.3") |
| Rear headroom | 1,001mm (39.4") |
| Turning radius | 6.2m (20.2') |
|---|---|
| Passenger volume | 3,030L (107.0 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,494mm (58.8") |
| Front hiproom | 1,430mm (56.3") |
| Front legroom | 1,031mm (40.6") |
| Front headroom | 1,003mm (39.5") |
| Engine torque | 564 lb.-ft. @ RPM |
| Interior rear cargo volume | 396 L (14 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Active Lane Keeping Assist active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | PARKTRONIC front/rear/side |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| FM radio | SiriusXM |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 12.8" |
| Speakers | 15 |
| Diversity antenna | |
| Wireless Phone Charger | front |
| Turn-by-turn navigation directions | |
|---|---|
| Speaker type | Burmester |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | MBUX |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | PRE-SAFE Rear mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Power adjustable front head restraints |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Active Brake Assist with Cross-Traffic Function mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| 1-touch up | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Power moonroof | Panorama |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | eCall Emergency System |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| HVAC memory | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Display ground view | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Head restraints memory | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | Surround View yes |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Preconditioning |
Off-Road Capability
| Ground clearance (max) | 132mm (5.2") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiamercedesbenz.com/certified/Mercedes-Benz/2023-Mercedes-Benz-EQE-350-71ebad6bac18381b3692d44a58a08cae.htm
Location
1710 I-70 Drive SW
Columbia, MO 65203
- Contact: (573) 886-7040
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed

