Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
25
Hwy MPG:
33 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Mountain Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Macchiato Beige |
| Odometer: | 37 miles miles |
| Transmission: | 8 Speed Dual Clutch |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | W1N4N4HB0TJ749520 |
| Stock #: | ML1004 |
Included Packages
| Driver Assistance Package |
|---|
|
| Exclusive Package |
|
| Winter Package |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | power liftgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 258 lb.-ft. @ 1,800RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 8 speed automatic with auto-shift |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Horsepower | 221hp @ 5,500RPM |
| Electric motor horsepower | 13hp @ RPM |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | MHEV (mild hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 28mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 48 |
| Fuel tank capacity | 13.5gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 33mpg |
| Fuel economy city | 25mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 2.0L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | 4MATIC |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 83.0mm x 91.9mm (3.27" x 3.62") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,430 L (50 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,392mm (54.8") |
| Rear legroom | 965mm (38.0") |
| Curb weight | 1,565kg (3,450lbs) |
| Exterior body width | 1,834mm (72.2") |
| Exterior length | 4,409mm (173.6") |
| Wheelbase | 2,728mm (107.4") |
| Rear hiproom | 1,455mm (57.3") |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,613mm (63.5") |
|---|---|
| Rear headroom | 968mm (38.1") |
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| Front hiproom | 1,455mm (57.3") |
| Front shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Front legroom | 1,041mm (41.0") |
| Front headroom | 991mm (39.0") |
| Engine torque | 258 lb.-ft. @ 1,800RPM |
| Interior rear cargo volume | 436 L (15 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Rear fog lights | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 10.3" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | MBUX |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Childseat sensing airbag | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | eCall Emergency System and Active Emergency Stop Assist |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Memory seat | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 14 deg |
| Ground clearance (max) | 142mm (5.6") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiamercedesbenz.com/used/Mercedes-Benz/2026-Mercedes-Benz-GLA-250-80fe9b96ac1815812114b5aae2491e66.htm
Location
1710 I-70 Drive SW
Columbia, MO 65203
- Contact: (573) 886-7040
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed