Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
16
Hwy MPG:
18 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 25,641 miles miles |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 5.3L EcoTec3 V8 |
| VIN: | 3GCUDFED0NG602727 |
| Stock #: | BU3120A |
Included Packages
| Convenience Package II |
|---|
|
| Leather Package |
|
| Protection Package |
|
| Front Bucket Seats |
|
| OnStar & Chevrolet Connected Services Capable |
|
| 120-Volt Instrument Panel Power Outlet |
|
| Convenience Package |
|
| Radio: Chevrolet Infotainment 3 Premium System |
|
| Trailering Package |
|
| Preferred Equipment Group 2LT |
|
| Suspension Package |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors |
| Power door mirrors | |
|---|---|
| Right rear passenger | conventional |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
| Skid plates |
Powertrain
| Fuel economy combined | 17mpg |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 24.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Rear locking differential | |
| Fuel economy highway | 18mpg |
| Fuel economy city | 16mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,655mm (65.2") |
|---|---|
| Rear legroom | 1,102mm (43.4") |
| Exterior body width | 2,063mm (81.2") |
| Exterior length | 5,915mm (232.9") |
| Wheelbase | 3,747mm (147.5") |
| Rear hiproom | 1,530mm (60.2") |
| Exterior height | 1,990mm (78.3") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,019mm (40.1") |
| Turning radius | 7.1m (23.1') |
| Front shoulder room | 1,677mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,554mm (61.2") |
| Front legroom | 1,131mm (44.5") |
| Front headroom | 1,093mm (43.0") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Voltmeter |
| Rear reading lights | |
|---|---|
| Configurable | |
| Appearance | analog |
| Compass | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 13.4" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 Premium |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Enhanced Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | keyfob |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Heated steering wheel | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 276mm (10.9") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiabmw.com/used/Chevrolet/2022-Chevrolet-Silverado-1500-94ac07e5ac183fb33720a5ce053ece6e.htm
Location
1900 I-70 Drive Southwest
Columbia, MO 65203
- Contact: 573-446-2691
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed
