Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
19
Hwy MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Diamond Black Crystal Pearlcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 43,480 miles miles |
| Transmission: | 9-Speed 948TE Automatic |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V6 24V VVT |
| VIN: | 2C4RC1GG6SR539402 |
| Stock #: | BU3130 |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors |
| Roof rack | |
|---|---|
| Power liftgate | |
| Right rear passenger | power sliding |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Left rear passenger door | power sliding |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 22mpg |
| Torque | 262 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 19.0gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 28mpg |
| Fuel economy city | 19mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 3.6L |
| Horsepower | 287hp @ 6,400RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/50HR20.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Wheel size | 20" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 245/50HR20.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,554mm (61.2") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,089mm (121.6") |
| Exterior height | 1,775mm (69.9") |
| Rear headroom | 965mm (38.0") |
| Turning radius | 6.1m (19.8') |
| Passenger volume | 4,672L (165.0 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 983mm (38.7") |
| Front headroom | 975mm (38.4") |
| Engine torque | 262 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 915 L (32 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 83.0mm (3.78" x 3.27") |
| Interior maximum rear cargo volume | 3,979 L (140 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,600mm (63.0") |
| Rear legroom | 991mm (39.0") |
|---|---|
| Curb weight | 2,051kg (4,521lbs) |
| Exterior body width | 2,022mm (79.6") |
| Exterior length | 5,189mm (204.3") |
| Rear hiproom | 1,646mm (64.8") |
| GVWR | 2,747kg (6,055lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Compression ratio | 11.30 to 1 |
| 3rd row legroom | 927mm (36.5") |
| Towing capacity | 1,633kg (3,600lbs) |
| Front shoulder room | 1,621mm (63.8") |
| Front hiproom | 1,499mm (59.0") |
| Front legroom | 1,044mm (41.1") |
| 3rd row hiproom | 1,257mm (49.5") |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 10.1" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM 360L |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Warning-Plus active |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Path Detection warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Passenger seat mounted armrest | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | tumble forward |
| Seat Upholstery | leather Nappa |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Reclining 3rd row seat | |
| Heated rear seats | |
| Power 4-way driver lumbar support |
| Rear seats | captain |
|---|---|
| Max seating capacity | 7 |
| Heated front seats | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Driver seat mounted armrest | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Rear folding activation | Stow 'n Go manual fold-into-floor |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | Chrysler Connect |
| Passenger door bin | |
| Audio memory | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 14 deg |
|---|---|
| Departure angle | 19 deg |
| Ramp breakover angle | 13 deg |
| Ground clearance (min) | 130mm (5.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiabmw.com/used/Chrysler/2025-Chrysler-Pacifica-99d1d3e5ac1810998925e01185a2dc2c.htm
Location
1900 I-70 Drive Southwest
Columbia, MO 65203
- Contact: 573-446-2691
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed
