Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
16
Hwy MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Red Quartz Tintcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black |
| Odometer: | 84,700 miles miles |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 6.2L V-8 cyl |
| VIN: | 1GTU9FEL6LZ327340 |
| Stock #: | M6178B |
Included Packages
| Denali Ultimate Package |
|---|
|
| Technology Package |
|
| Driver Alert Package II |
|
| Preferred Equipment Group 5SA |
|
| Radio: Premium GMC Infotainment Sys w/Navigation |
|
| Front Bucket Seats |
|
| Driver Alert Package I |
|
| 120-Volt Instrument Panel Power Outlet |
|
| ProGrade Trailering System |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | chrome |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Bedliner | |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch receiver | |
| Rear cargo | tailgate |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Fuel economy combined | 19mpg |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 24.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Rear locking differential | |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 16mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Fuel economy fuel type | gasoline |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,655mm (65.2") |
|---|---|
| Rear legroom | 1,102mm (43.4") |
| Exterior body width | 2,063mm (81.2") |
| Exterior length | 5,885mm (231.7") |
| Wheelbase | 3,744mm (147.4") |
| Rear hiproom | 1,530mm (60.2") |
| Exterior height | 1,918mm (75.5") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,019mm (40.1") |
| Turning radius | 7.1m (23.5') |
| Front shoulder room | 1,677mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,554mm (61.2") |
| Front legroom | 1,131mm (44.5") |
| Front headroom | 1,093mm (43.0") |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 7 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Premium GMC Infotainment System |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights |
| Configurable | |
|---|---|
| Appearance | analog |
| Compass | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | UltraSonic front and rear |
| Blind spot | Lane Change Alert with Side Blind Zone Alert warning |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Traffic Alert warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Genuine wood door panel insert | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Genuine wood console insert | |
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 205mm (8.1") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiamercedesbenz.com/used/GMC/2020-GMC-Sierra-1500-99d23151ac18507099e703831b6b60a5.htm
Location
1710 I-70 Drive SW
Columbia, MO 65203
- Contact: (573) 886-7040
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed
