Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
27.0
Hwy MPG:
28.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Ultra White |
|---|---|
| Interior Color: | Rioja Red |
| Odometer: | 5,076 miles miles |
| MPGe: | 27.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| Engine: | 2.4L I-4 cyl |
| VIN: | 2T2BCMEA7RC014534 |
| Stock #: | 5843 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 406 lb.-ft. @ 2,000RPM |
|---|---|
| Hybrid traction battery number of cells | 240 |
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Hybrid system combined power torque | 406 lb.-ft. |
| Hybrid traction battery type | nickel metal hydride (NiMH) |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Horsepower | 274hp @ 6,000RPM |
| Hybrid system net power | 366hp @ 6,000RPM |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Powertrain number of motors | 2 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 27mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 288 |
| Fuel tank capacity | 17.2gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 28mpg |
| Fuel economy city | 27mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 2.4L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | all-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 2 |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Rear tires | 235/50VR21.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 21" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/50VR21.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Auto-leveling suspension |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,850mm (112.2") |
|---|---|
| Exterior height | 1,710mm (67.3") |
| Rear headroom | 978mm (38.5") |
| Turning radius | 5.9m (19.4') |
| Front headroom | 968mm (38.1") |
| Engine torque | 406 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 838 L (30 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 366hp @ 6,000RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
| Engine bore x stroke | 86.4mm x 99.6mm (3.40" x 3.92") |
| Rear shoulder room | 1,435mm (56.5") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,308 L (46 cu.ft.) |
| Rear legroom | 949mm (37.4") |
|---|---|
| Curb weight | 2,155kg (4,750lbs) |
| Exterior body width | 1,920mm (75.6") |
| Exterior length | 4,890mm (192.5") |
| Rear hiproom | 1,420mm (55.9") |
| GVWR | 2,719kg (5,995lbs) |
| Engine displacement | 2.4 L |
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| Towing capacity | 1,585kg (3,494lbs) |
| Front shoulder room | 1,474mm (58.1") |
| Front hiproom | 1,440mm (56.7") |
| Front legroom | 1,044mm (41.1") |
| Payload | 605kg (1,334lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) with Steering Assist active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Rain sensing wipers |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 14.0" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay/Wireless Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (10-year trial) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | simulated suede/leatherette Ultrasuede |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Sport steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | |
| 1-touch up | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror |
| Front beverage holders | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | Safety Connect (10-year trial) |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 15 deg |
|---|---|
| Departure angle | 25 deg |
| Ground clearance (min) | 205mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.rustydrewingtoyota.com/used/LEXUS/2024-LEXUS-RX-500h-a057c8a8ac18168675ffcd8b46e36701.htm
Location
2105 Christy Dr
Jefferson City, MO 65101
- Contact: 573-531-2554
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed
