Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
18
Hwy MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Manufaktur Alpine Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 5,525 miles miles |
| Transmission: | 9-Speed Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.0L I-6 cyl |
| VIN: | 4JGFD6BB7TB518174 |
| Stock #: | ML1001 |
Included Packages
| Pinnacle Trim |
|---|
|
| Driver Assistance Package |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Auto-dimming door mirrors |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Skid plates |
Powertrain
| Torque | 413 lb.-ft. @ 1,800RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 184 lb.-ft. |
| Horsepower | 429hp @ 6,100RPM |
| Electric motor horsepower | 21hp @ RPM |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | MHEV (mild hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-6 |
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 48 |
| Fuel tank capacity | 22.5gal. |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 18mpg |
| Engine liters | 3.0L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | 4MATIC |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 1 |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Four wheel independent suspension | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Auto-leveling suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 83.1mm x 92.5mm (3.27" x 3.64") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,485mm (58.5") |
| Curb weight | 2,385kg (5,258lbs) |
| Exterior body width | 2,017mm (79.4") |
| Exterior length | 4,961mm (195.3") |
| Wheelbase | 2,936mm (115.6") |
| Rear hiproom | 1,524mm (60.0") |
| Engine displacement | 3.0 L |
| Exterior height | 1,720mm (67.7") |
|---|---|
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
| Front hiproom | 1,545mm (60.8") |
| Front shoulder room | 1,506mm (59.3") |
| Front headroom | 1,022mm (40.2") |
| Engine torque | 413 lb.-ft. @ 1,800RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Rear fog lights | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Speed sensitive wipers |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | PARKTRONIC w/Advanced Parking Assist front and rear |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 13 |
| Weather band radio | |
| Diversity antenna | |
| Wireless Phone Charger | front |
| Speaker type | Burmester |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | MBUX |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Childseat sensing airbag | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger, rear w/tilt |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Power adjustable front head restraints |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Active Brake Assist with Autonomous Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | flip forward cushion/seatback |
| Seat Upholstery | leather Nappa |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Sport steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| 1-touch up | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Power moonroof | Panorama |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | MBUX |
| Emergency communication system | eCall Emergency System |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | Surround View yes |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Residual heat recirculation |
Off-Road Capability
| Approach angle | 21 deg |
|---|---|
| Departure angle | 16 deg |
| Ramp breakover angle | 16 deg |
| Ground clearance (min) | 191mm (7.5") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiamercedesbenz.com/used/Mercedes-Benz/2026-Mercedes-Benz-AMG-GLE-53-af5ddd34ac18455350b104e88773029a.htm
Location
1710 I-70 Drive SW
Columbia, MO 65203
- Contact: (573) 886-7040
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed
