Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
18
Hwy MPG:
23 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Selenite Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 41,266 miles miles |
| Transmission: | 9-Speed Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.0L I-6 cyl |
| VIN: | 4JGFF5KE6PB001839 |
| Stock #: | MU8348 |
Included Packages
| Driver Assistance Package Plus |
|---|
|
| Wheels: 21" Triple 5-Spoke |
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | power liftgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Roof rack | rails only |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 369 lb.-ft. @ 1,600RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 184 lb.-ft. |
| Horsepower | 362hp @ 5,500RPM |
| Electric motor horsepower | 21hp @ RPM |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | MHEV (mild hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-6 |
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 48 |
| Fuel tank capacity | 23.8gal. |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 23mpg |
| Fuel economy city | 18mpg |
| Engine liters | 3.0L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | 4MATIC |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Auto-leveling suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 83.0mm x 92.4mm (3.27" x 3.64") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,398 L (85 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,486mm (58.5") |
| Rear legroom | 1,064mm (41.9") |
| 3rd row shoulder room | 1,278mm (50.3") |
| Curb weight | 2,480kg (5,467lbs) |
| Exterior body width | 2,029mm (79.9") |
| Exterior length | 5,207mm (205.0") |
| Wheelbase | 3,134mm (123.4") |
| GVWR | 3,300kg (7,275lbs) |
| Engine displacement | 3.0 L |
| Exterior height | 1,824mm (71.8") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,021mm (40.2") |
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
| Turning radius | 6.0m (19.7') |
| 3rd row legroom | 879mm (34.6") |
| Front shoulder room | 1,506mm (59.3") |
| 3rd row headroom | 988mm (38.9") |
| Front legroom | 1,024mm (40.3") |
| Front headroom | 1,001mm (39.4") |
| Engine torque | 369 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 493 L (17 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 362hp @ 5,500RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Rear fog lights | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Speed sensitive wipers |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Active Parking Assist automated |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Internal memory capacity (GB) | 10 GB |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 13 |
| Weather band radio | |
| Diversity antenna |
| Speaker type | Burmester |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | MBUX |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Childseat sensing airbag | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Power adjustable front head restraints |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Active Brake Assist with Cross-Traffic Function mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Genuine wood door panel insert | |
| Power 4-way driver lumbar support |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Genuine wood console insert | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Genuine wood dashboard insert | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | smart device only (subscription required) |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | Panorama |
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | eCall Emergency System |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Head restraints memory | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear dual zone A/C | |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 23 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ramp breakover angle | 16 deg |
| Ground clearance (min) | 201mm (7.9") |
| Ground clearance (max) | 216mm (8.5") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiamercedesbenz.com/certified/Mercedes-Benz/2023-Mercedes-Benz-GLS-450-b391a13cac180e13b403183b6d9fb75a.htm
Location
1710 I-70 Drive SW
Columbia, MO 65203
- Contact: (573) 886-7040
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed

