Disclaimer:
The Manufacturer’s Suggested Retail Price excludes tax, title, license, dealer fees and optional equipment. Dealer sets final price.
1Dealer Discount applied to everyone
|
City MPG:
27
Hwy MPG:
33 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Black Sapphire Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 14,941 miles miles |
| Transmission: | 8-Speed Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2L I4 |
| VIN: | 5UX53GP00T9187430 |
| Stock #: | BU3152 |
Included Packages
| Premium Package |
|---|
|
| Sport Seats |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Auto-dimming door mirrors |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 295 lb.-ft. @ 1,600RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | STEPTRONIC |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Horsepower | 255hp @ 4,700RPM |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | MHEV (mild hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 29mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 48 |
| Fuel tank capacity | 17.2gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 33mpg |
| Fuel economy city | 27mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 2.0L |
| Drive type | xDrive all-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 1 |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 82.0mm x 94.6mm (3.23" x 3.72") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,900 L (67 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,894kg (4,176lbs) |
| Exterior body width | 1,920mm (75.6") |
| Exterior length | 4,755mm (187.2") |
| Wheelbase | 2,865mm (112.8") |
| GVWR | 2,500kg (5,512lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
|---|---|
| Exterior height | 1,661mm (65.4") |
| Compression ratio | 11.60 to 1 |
| Turning radius | 6.1m (20.0') |
| Towing capacity | 1,815kg (4,001lbs) |
| Engine torque | 295 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 892 L (31 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital |
| Speed sensitive wipers | |
| Rain sensing wipers |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Parking Assistant Plus front/rear/side |
| Blind spot | Active Blind Spot Detection active |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Turn-by-turn navigation directions | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 12 |
| Primary LCD size | 14.9" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay and Android Auto Compatibility |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Collision Prevention mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | ConnectedDrive Remote Services |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Mitigation mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats |
| Genuine wood console insert | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Sport steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Garage door transmitter | |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Air conditioning |
| Navigation system | BMW Maps Navigation |
|---|---|
| Emergency communication system | BMW Assist eCall |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Residual heat recirculation |
Off-Road Capability
| Ground clearance (max) | 216mm (8.5") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Rusty Drewing Chevrolet Buick GMC.
https://www.columbiabmw.com/used/BMW/2026-BMW-X3-fc1869d1ac18077c4d04a6981d5d7a19.htm
Location
1900 I-70 Drive Southwest
Columbia, MO 65203
- Contact: 573-446-2691
Hours
- Monday 8:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:00 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:00 am - 7:00 pm
- Thursday 8:00 am - 6:00 pm
- Friday 8:00 am - 6:00 pm
- Saturday 9:00 am - 5:00 pm
- Sunday Closed
